هر روز بهتر می شویم، اگر روحیه و امید داشته باشیم. (روزنوشتهای سید محمد اعظمی نژاد)
مهارت های رهبری مورد نیاز یك رئیس جمهور
یکشنبه 1396/02/24 ساعت 02:35 ب.ظ | نوشته ‌شده به دست سید محمد اعظمی نژاد | ( نظرات )

در آستانه انتخاب رئیس جمهور آینده و روز مهم انتخابات ریاست جمهوری بیست و نهم اردیبهشت نود و شش،‌ علاوه بر تاكید بر مشاركت و اقدام به رای به تمامی هموطنان عزیز،‌شاید آگاهی از برخی مهارت های رهبری یك رئیس جمهور كمك زیادی به انتخاب بهترین گزینه از میان نامزدهای ریاست جمهوری به رای دهندگان كند.

1.     توانایی ایجاد اتفاق نظر در كشور. اختلاف دیدگاه و سلیقه امری بسیاری بدیهی است. اما یك رئیس جمهور شایسته باید توانایی ایجاد توافق نظر جمعی داشته باشد تا بتواند با پذیرش حداكثری امور اجرایی كشور را هدایت و راهبری كند.

2.     تصمیم گیری موثر و تصمیم سازی در تمام سطوح دولت. گاهی هزینه تصمیمات نادرست در سطح كلان كشور هزینه هایی ایجاد می كند ممكن هرگز جبران نشود.

3.     توانایی ایجاد هیئت دولت با انرژی یك ببر درنده. تیم اجرایی دولت شامل وزیران،‌ معاونین وزیر و مدیران مستقیم رئیس جمهور باید افرادی توانمند،‌ با مهارت ها و شایستگی های بسیار بالا و توانمند در مواجهه در حل مسایل بسیار پیچیده باشد.

4.     توانایی مواجهه و حل تعارضات. هر انتخابات به واسطخ حضور دیگر رقبا محل ایجاد تعارضات زیادی می شود. رئیس جمهور باید بتواند تمامی این تعارضات را در كوتاه ترین مدت برطرف و تمام نیروهای توانمند كشور برای ادامه مسیر توسعه كشور حل كند. رئیس جمهور باید روحیه صلح طلبانه ای شبیه به نلسون ماندلا داشته باشد.

5.     توانایی راهبری و تسهیل گری. واژه تسهیل گری به معنای آسان كردن شرایط برای انجام امور در كلیه سطوح دولت است. شاید یكی از بهترین روش ها برای اینكار نظرسنجی از مردم و شناسایی نقاط گره خورده ای است كه در برخی ادارات دولتی وجود دارد و موجب بیشترین نارضایتی در مردم می شود.

6.     توانایی برقراری ارتباط مستمر و ایجاد چشم اندازی روشن و الهام بخش از آینده كشور. واژه هایی كه رئیس سخنرانی ها،‌مصاحبه ها و جلسات كاری استفاده می كند باید با آگاهی كامل برای ایجاد چشم انداز مشترك در كشور باشد. این مهارت همراهی و همدلی در مردم ایجاد می كند.

7.     توانایی مدیریت تغییر در كشور.  دانشمندان پیش می كنند تا سال 2020 در هر 72 روز میزان تولید دانش دوبرابر می شود. این نشان می دهد كه م