هر روز بهتر می شویم، اگر روحیه و امید داشته باشیم. (روزنوشتهای سید محمد اعظمی نژاد)
درباره خالق Pac-Man
سه شنبه 1395/11/12 ساعت 10:12 ب.ظ | نوشته ‌شده به دست سید محمد اعظمی نژاد | ( دیدگاه ها )

کمتر کسی است که با بازی معروف Pac-Man خاطره نداشته باشد. هم نسلان من(دهه 50 یا شاید 60) این بازی را با اولین کنسول بازی خانگی آتاری به یاد دارند! 
و بسیاری دیگر شاید همین الان این بازی را در گوشی همراه هوشمند خود داشته باشد. 
 ناسایا ناکامورا خالق بازی Pac-Man چند ساعت پیش در سن 91 سالگی از دنیا رفت. 

1- شاید جالب باشد که بدانید که او شرکت خود را در سال 1955 با ادغام دو شرکت اسباب بازی با نام NAMCO ایجاد کرد و در آن زمان تنها دو مدل اسباب چوبی محصولی بود که به بازار ارائه می کرد!
2- بازی Pac-Man در سال 1980 (حدود 37 سال پیش) به بازار عرضه شد. این بازی دارای رکورد گینس به عنوان پرفروش ترین بازی در کنسول های سکه ای دنیا ثبت شده است. 
او طی مصاحبه ای در سال 1983 گفته بود: «هرگز گمان نمی کردم که این محصول تا این اندازه بزرگ و در دنیا معروف شود!»

3- تخمین زده می شود طی 37 گذشته و از زمان انتشار این بازی بیش از 10 بیلیون بار به  روش های مختلف انجام شده است. نکته قابل توجه اینکه ناکامورا خود یک طراح بازی نبود، اما وسواس شدیدی برای آزمایش هر محصول بازی داشت. کارمندان او می گویند ناکامورا گاهی تا روزی 23 ساعت قبل از معرفی یک بازی جدید آن را شخصا تست می کرد! 
با این وجود او از جمله کسانی بود با اعتیاد افراد به صفحات نمایش بازی نگران بود. در یکی از مصاحبه های خود گفته بود:«وقتی وابستگی افراد به ویژه جوانها به از یک سطح خاصی فراتر می رود، این موضوع عمیقا نگران کننده است!»

شاید مهم ترین موضوع درباره ناکامورا آن است که او از ایده ذهنی موفق به خلق چیزی شد که منجر به ایجاد ارزش برای جامعه(ابزار سرگرمی برای پر کردن اوقات فراغت) و برای خود(شهرت و ثروت) شده است. یک بازی ساده! 
به نظر شما هر یک از ما چه ارزشی به این جهان اضافه می کنیم؟


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
 
موضوعات