هر روز بهتر می شویم، اگر روحیه و امید داشته باشیم. (روزنوشتهای سید محمد اعظمی نژاد)
نوشتاری برای امین عزیز...
شنبه 1395/01/28 ساعت 03:56 ب.ظ | نوشته ‌شده به دست سید محمد اعظمی نژاد | ( دیدگاه ها )
پیش نوشت:چندسال پیش با مادر رنجدیده ای مواجه شدم که همسر خود را از دست داده بود و از بیکاری پسر جوانش گله مند بود. او اظهار می کرد که این وضعیت فرزند او را دچار خانه نشین کرده است. البته در میان این درددل اطلاعاتی منتقل نمود که بسیار قابل تامل بود. آن مادر می گفت پسر جوانم از آن قدر از بیکاری ناراحت است که پیراهن سیاه می پوشد و در خانه نشسته و ترانه های غمگین می شنود! آن مادر گفته بود پسرش دیپلم و گواهی نامه دارد و از نظر جسمانی نیز فردی سالم است! 
من همیشه باور دارم در کمک کردن به دیگران باید به آنها ماهیگیری یاد داد و دادن ماهی دردی از آنها دوا نخواهد کرد و برای همین تقریبا در اکثر مواقع در مواجهه با چنین موقعیت ها، سعی در نشان دادن مسیری بهتر برای ادامه دارم(کاری که به گمان من رسالت همه ما انسان ها هم هست) 
اما آن مادر نگران، آنقدر اصرار و تماس داشتند که به ناگزیر برای آن پسر جوان جایی به عنوان راننده یک شرکت کاری یافتم.  اما قبل از آنکه آن پسر را به آنجا بفرستم از او خواستم تا به دفتر کارم بیاید تا دقایقی با هم صحبت کنیم. جالب آن بود که آن پسر علیرغم آنکه ادعا کرده بود؛ گواهی نامه و دیپلم نداشت و او فردی ناآرام از نظر ذهنی و روانی بود. بنابراین موضوع شغل راننده برای وی منتفی شد و البته من در آن جلسه دریافتم این فرد آمادگی قبول مشاغل دیگر در همین سطح را به دلیل روحیه بسیار منفی گرایش ندارد. 
با اصرار مکرر آن مادر رنجدیده و بیمار و نیازمند، دوباره شغلی برای آن فرد به عنوان کارپرداز در یک شرکت بسیار خوب یافتم. اما پس از دو هفته مدیرعامل آن شرکت که از دوستان بسیار خوب و نزدیک من هم هست از من پوزش خواست و گفت که این فرد انضباط شرکت را به طور کامل به هم ریخته است و باید عذرش را بخواهد. باز هم از او برای آن پسر فرصت خواستم. اما آن پسر از آن فرصت نیز استفاده نکرد! 
اما چندی پیش یکی از دوستان مخاطب به نام امین با وجود داشتن مدرک کارشناسی ارشد و در اختیار داشتن مهارت های بسیار خوب طی ارسال پیامی از بنده درخواست نموده تا بتوانم شغلی در شهرستان محل سکونت او برایش بیایم. 
برای امین عزیز و دوستان دیگری مشابه او هستند نکاتی دارم:
1- به گمان من هیچ کس-تکرار می کنم-هیچ کس غیر خود ما نمی تواند کاری برای بهتر شدن اوضاع ما انجام دهد. 
2- امین عزیز، دنیای امروزی دنیای افراد خوش شانس(یا بد شانس) نیست! شانس به سراغ افرادی می آید که برای دریافت آن آمادگی بیشتری دارند. 
3- شاید با خود بگویی که این حرف ها شعار است. اما تجربه حدود 20 ساله  در زندگی حرفه ای و البته مطالعه و بررسی صدها سال زندگی افراد موفق، نشان می دهد برای اینکه رسیدن به توانگری باید اقدامات مهمی کرد. 
4- امین عزیز، اولین و مهم ترین مولفه برای توانگری انضباط شدید در زندگی فردی است. با انضباط شدید می توان عدم قطعیت ها، شرایط رکود و نامساعد را به آسانی پشت سرگذاشت. شاید مهم ترین معضل اغلب ما بیماری بی انضباطی است که البته از آن بی خبر هم هستیم! 
5- دومین موضوع مهم برای توانگری، ممارست و اختصاص وقت روزانه برای رسیدن به اهداف است. البته مساله این جا است که بسیاری از ما حتی اهداف کوتاه مدت نیز در زندگی خود نداریم و انتظار کسب موفقیت های بزرگ در زندگی داریم. 
کسی را می شناسم که در تمامی مسابقات پیامکی صدا و سیما هر روز ثبت نام می کند به امید آنکه در مسابقه ای برنده شود و زندگی اش دگرگون شود. البته به او پیشنهاد کردم که کمی درباره آمار و احتمال مطالعه کند. برای رسیدن به توانگری در زندگی نمی توان با آمار و احتمال زندگی کرد! 
6- شاید بزرگترین مساله امروز بسیاری از ما نداشتن رویایی شفاف است. باید این را هم اضافه کرد که رویا داشتن لازم هست اما هرگز کافی نیست! برای رسیدن به رویاها باید هر روز اقدام کرد. 
7-در روزگار گذشته تماشای تلویزیون یکی از مهم ترین دلایل اتلاف وقت و زندگی بود . اما امروز من بسیار بعید می دانم علاوه بر تلویزیون، جوانی که روزانه چندین ساعت سرگرم اینستاگرام، تلگرام،فیس بوک و ... فرصتی برای اندیشیدن، برنامه ریزی، رویاپردازی، هدف گذاری و اقدامات موثر در زندگی داشته باشد. 

آرزوی من توانگری همه ایرانیان به ویژه جوانان این کشور است. امیدوارم نگارش این سطور به بازنگری و «دوباره فکر کردن» در زندگی کمک نماید. 
سید محمد اعظمی نژاد
تهران-28 فروردین 1395


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
علیرضا یکشنبه 1395/01/29 09:19 ب.ظ
سلام.

استاد گرامی امیدوارم هر کجا که هستید سلامت باشید.

متن تاثیر گذاری هست و خواهد بود.

سید محمد اعظمی نژاد پاسخ داد:
علیرضای عزیز
سلام و سپاس
انشالله همیشه شاد و موثر باشید.
سیدمحمد اعظمی نژاد
 
نظر سنجی
به نظر شما نقش هریک از ما برای بهبود کیفیت زندگی خود در کشور چقدر است؟

دیگر موارد
تعداد مطالب :
تعداد نویسندگان :
آخرین بروز رسانی :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین بازدید :

Instagram
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic